2012. február 10., péntek
Púpos horgászhal - parazita szaporodás
A horgászhalak (Lophiiformes) a mélytengerek lakói. Nevüket a fejük elején elhelyezkedő nyúlványról kapták, amelynek segítségével csapdába csalják áldozataikat.
A kutatók szinte kizárólag csak nőstény példányokat találtak a múltban. Mint kiderült, ennek az az oka, hogy a hím horgászhalak fejletlenül, emésztőrendszer nélkül kelnek ki a petékből. Minthogy egyedül életképtelenek, gyorsan rá kell találniuk a nőstényre. Amint találtak egy nőstényt, megharapják az oldalát, és enzimjeik segítségével feloldják a bőrét. A két egyed lassan egybeolvad, és a hímből nem marad több, mint egy púp a nőstény oldalán. Amikor a nőstény petéi megtermékenyíthetők lesznek, a hím spermiumai összeforrnak velük.
Forrás:
Ámbrás cet
Legfőbb tápláléka az óriás tintahal, amiért akár 3.000 méteres mélységbe is lemerészkedik. Egy levegővétellel két órán át képes víz alatt maradni. Ha veszélybe kerül, például természetes ellensége, a kardszárnyú delfin vagy az ember fenyegeti, 30-40 kilométeres óránkénti sebességgel menekül
.Az állatok között az ámbrás cet rendelkezik a legnagyobb aggyal, a maga kilenc kilójával a Földön található összes élőlényen túltesz. Ekkora agyhoz persze fejméret is kell, hat méteres hosszúságával ez is párját ritkítja. Nevét a fejében található ámbráról kapta, amit régebben a parfümgyártásban hasznosítottak.
Legalacsonyabb hőmérséklet a földön
A Vosztok állomást 1957-ben építették, a déli szélesség 78 fokán fekszik. Itt mérték a világ legalacsonyabb felszíni hőmérsékletét 1983. augusztus 24-én. Ekkor -89,2 oC-ra süllyedt a hőmérséklet.
Forrás:http://sulihalo.hu/ajanlo/909-tudom/1170-a-fold-idei-legalacsonyabb-homersekletet-mertek
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)